41. Святі гори (Диктанти з української мови | 9 клас)

[9 клас | ДПА] О. М. Авраменко. Українська мова (Збірник текстів для диктантів) | https://www.youtube.com/playlist?list=PL47_m_Ga4Aec6ETHHf3IRgqx9bejZu2NO

Текст для перевірки:

41. Святі гори
У своїй середній течії річка Донець дуже мальовнича. На тлі смарагдових лук її русло робить тут численні круті повороти. Нижче від старовинного міста Ізюма правий берег річки починає поступово підніматися. Спочатку бачимо пологі округлі пагорби, укриті лісом, а ще нижче — гори, хоча й невисокі, але дуже стрімкі. Називають їх Святими, вони мають одну унікальну особливість: ці гори — майже всуціль із білосніжної крейди. Там, де гори найвищі, найстрімкіші й найкрасивіші, розташований Святогорський монастир.

Перші ченці жили в нетрях крейдяних Святих гір, у печерах, де було споруджено підземну церкву. Ченці монастиря були не першими мешканцями цих печер. Археологічні знахідки вказують на те, що печерний комплекс існував ще в кам’яному віці й не був порожнім: у ньому жили тогочасні мисливці й рибалки.

Усе правобережжя Дінця в цьому районі пронизано печерними залами, коридорами з виходами в лісі, на схилах дальніх гір, на лівому березі річки. Загальна довжина печер — майже вісімсот метрів.

Однією з прикрас Святих гір є кущі скумпії, що ростуть на голих крейдяних скелях. Восени листя цієї рослини набирає незвично яскравого забарвлення й перетворює кущі на червоні багаття на білому тлі схилів.

179 слів
За К. Ґудзик

Опанування тонкощами грамотного письма – запорука успіху в будь-якій царині людської діяльності. На допомогу всім охочим стати справді грамотними людьми пропонується цей аудіозбірник.
До Вашої уваги аудіофайли диктантів, начитаних викладачами-філологами. Кожен диктант читається відповідно до методичних вимог: спочатку звучить повний текст для ознайомлення з його змістом, потім тричі кожне речення: для ознайомлення, для запису (з необхідними паузами) та для перевірки. Після написання диктанту весь текст знову звучить для перевірки.
Така форма подання матеріалу зручна як для занять із викладачем, так і для самостійної роботи.

Офіційний сайт автора: http://xn--80aafnzkijm.xn--j1amh/

Видавництво: Грамота, 2010