ОЛЕКСАНДР КОЗАРЕНКО: я – межовий композитор

Олександр Козаренко, сучасний український композитор, видатний піаніст, музикознавець – спеціально для проєкту “Ковчег Україна”

0:28 – не стане “волової шкіри”, щоб списати все те, що б варто було зі собою на Ковчег “Україна”; історія України – це історія суцільної катастрофи, де культурні явища виникали “всупереч, а не завдяки”. Сковорода згадував небесну Україна, яку ми не здатні створити тут на землі, але при цьому історія українського мистецтва – це одний безперервний висхідний шлях всупереч.

2:15 – я – “межовий” русинський композитор – лемко за походженням у пошуках європейського коріння на межі Європи і України

3:53 – “5 весільних ладкань” – свідчення того, що усна традиція – найдостовірніша і найстабільніша: те, що записано у збірнику Кольберга, який 200 років тому ходив по селах у пошуках фольклорних перлин, і те, що співали у тих селах ще зовсім донедавно, пару десятків років тому, збігається один до одного.

4:58 – хто ми? ми себе не знаємо, але повсякчас відкриваємо; це чудо відривання – велика радість

5:22 – всі великі львів’яни померли…як змовились – Вакарчук, Скорик, Людкевич, Кос-Анатольський, Колеса – finita la comedia… хто зараз уособлення Львова? Марія Крушельницька, Марія Байко, Стефанія Павлишин Львову не потрібні. А тоді кому потрібен такий Львів?

6:54 – якщо європейська музика принципово чотирьохголосна, то українська – трьохголосна. Леонтович – великий, бо він весь трьохголосний
8:00 – українська класична музика сперсоніфікована нині в одній людині – і це Богдана Фроляк