Олена Зеркаль: Найбільша загроза для України навіть не РФ, а зростання ненависті у суспільстві

Зовнішня політика є продовженням внутрішньої, і її реалізація залежить від того, що відбувається всередині країни. Тут багато залежить від передбачуваності та послідовності власних кроків, але це ніколи не було сильною українською рисою характеру. Так дипломат Олена Зеркаль пояснила нинішню зовнішню політку України.
Олена Зеркаль – українська дипломатка, заслужена юристка України, колишня заступниця Міністра МЗС України з питань європейської інтеграції. Це людина, яка була частиною українською команди, котра займалася міжнародною політикою нашої держави та питанням європейської інтеграції. Вона співавторка тексту Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. А також кураторка кількох міжнародних процесів «Україна проти Росії» в Міжнародному суді та у Морському трибуналі ООН. І не тільки.
Зважаючи на її багаторічний досвід роботи та безпосередню участь у розбудові міжнародного іміджу України, ми поцікавилися її думкою про те, наскільки змінилася зовнішня політика України на міжнародній арені з моменту її відставки з МЗС.
«Я завжди це казала і дотримуюся цієї думки, що зовнішня політика є продовженням внутрішньої політики. Її реалізація (зовнішньої політики, – ред.) залежить від того, що відбувається всередині країни, як ми формуємо внутрішню політику, у чому вона полягає. А вже зовнішня політика її продовжує, і має на меті забезпечити досягнення інтересів держави в цілому. Якщо ми чітко розуміємо, у чому полягає наша внутрішня політика, і як ми збираємося розбудовувати державу, то тоді ми будемо успішними і у зовнішній площині. Поки у мене немає відчуття, що ми розуміємо, як ми розбудовуємо Україну і в чому наші пріоритети, і як ми будемо їх досягати. Наприклад, навіть посилання щодо того, що ми маємо відновити свою суб’єктність за рахунок за рахунок звільнення іноземців зі спостережних рад державних підприємств, дає негативний сигнал, особливо зараз, під час економічної кризи, щодо того, як Україна збирається розбудовувати державу, і який підхід буде застосовуватися до державних підприємств. Але і для самих державних підприємств це є негативним, оскільки іноземці в спостережних радах це не просто люди, які приїжджають 1-2 рази на рік, ці особи забезпечують незалежність розвитку компаній від уряду та політичних впливів. Іноземці у спостережних рад державних підприємств є гарантами того, що компанія дотримається певних критеріїв корпоративного управління. Це дуже важливо», – пояснила Олена Зеркаль.
З часу парламентських виборів в Україні уже другий очільник Міністерства закордонних справ. Спочатку був Вадим Пристайко, а наразі це Дмитро Кулеба. Ми запитали у досвідченої дипломатки, як вона оцінює роботу першого, і що може сказати про новопризначеного міністра МЗС.
«Я не бачила жодних досягнень протягом півроку міністра МЗС Вадима Пристайка. Тому говорити про досягнення не варто. Крім того, протягом цього часу на міжнародних майданчиках ми нічого яскравого не зробили. Водночас він (Вадим Пристайко, – ред.) зробив чимало контраверсійних заяв. Одна заява суперечила іншій. А це завжди не дуже позитивно впливає на міжнародний імідж і credibility того, про що говорить очільник Міністерства закордонних справ. Що стосується Дмитра (Дмитро Кулеба, – ред.), то він досвідчений дипломат. Він до цього був у Раді Європи. Думаю, що це має йому допомогти на посаді міністра МЗС, але подивимося, як він буде відстоювати інтереси держави і в чому буде його пріоритет. Дипломатія полягає у тому, щоб ти утримував якусь лінію, і дотримувався цієї лінії. Тоді до тебе з повагою буде ставитися не лише колектив МЗС, але і міжнародні партнери, для яких ти будеш зрозумілим. Взагалі зрозумілість є дуже важливою під час просування зовнішнього вектору, тому що з тобою будують відносини з огляду на те, як ти поводишся і яку лінію ти провадиш. Якщо ти обманюєш або не дотримуєшся своїх позицій, то це негативно впливає, і якщо не зараз, то згодом у процесі буде наочно видно, що ти не є людиною, на яку можна покладатися», – наголосила колишня заступниця Міністра МЗС України з питань європейської інтеграції.
Враховуючи нинішню зовнішньополітичну тактику України, а також економічне потрясіння, яке наразі переживає світ у зв’язку із падінням цін на нафту та епідемією коронавірусу, що наразі треба зробити Україні, аби не скотитися не лише в економічну прірву, але і покращити свій імідж на міжнародній арені.
«Імідж – дуже латентна річ, яка весь час перебуває у стані зміни. Імідж не є константою. Його можна покращувати чи погіршувати, це залежить від того, яку внутрішню політику ти проводиш. І тут основне питання: наскільки ми зрозумілі партнерам і наскільки ми постійні у своїх висловлюваннях, поведінці, а також наскільки ми передбачувані. Послідовність ніколи не була сильною українською рисою характеру. У нас завжди були непослідовні рухи. Хотілося б, щоб наші висловлювання все ж співпадали із тим, що ми робимо», – сказала Олена Зеркаль.