ВОЛИНСЬКЕ  ДИВО Учасники експедиції Малої академії наук досліджували знамениті Оконські джерела

«Волинське диво» – так називають невелике озеро з прозорою блакитною водою, розташоване поблизу села Оконськ Маневицького району Волинської області. Цю унікальну гідрологічну пам’ятку обрали для дослідження учасники Всеукраїнської навчально-дослідницької експедиції МАН «Моя аксіома нескінченності», що відбулася на Волині з 27 по 29 серпня.

Озеро зачаровує з першого погляду: на його поверхні весь час вирують два куполоподібних фонтани, утворені потужними джерелами карстових вод. На початку XIX століття джерело витікало на поверхню в іншому місці, за 2 кілометри на захід від сучасного. Пізніше утворилося нове джерело, яке 1899 року описав відомий геолог і географ Павло Тутковський. У 30-ті роки XX століття воно зникло, а на території села Оконська виникло кілька малих джерел. Щоб знайти з-поміж них основне, інженери пробурили кілька свердловин. З часом джерела утворили озеро Окнище завглибшки 3 метри і площею 0,5 га.

Оконська вода має постійну температуру і не замерзає навіть у суворі зими, а місцеві мешканці та численні відвідувачі залюбки використовують її для пиття. Тож експерти НЦ «МАНУ» разом з учнями Волинської обласної Малої академії наук і місцевими науковцями вирішили вивчити її хімічний склад, а також дослідити біологічні, гідрологічні та геологічні властивості озера.

Під час хімічного практикуму, який провів науковий співробітник НЦ «МАНУ» Євген Шаповалов, МАНівці ознайомилися з типами води залежно від призначення і навчилися власноруч визначати pH, електропровідність, вміст солей, твердість, показники безпеки та якості води. Аналіз засвідчив, що вода з Оконських джерел цілком придатна для споживання. Також дослідники виявили цікавий факт: попри те, що вода проходить велику товщу осадкових порід, вона має дуже незначний вміст солей, що є нехарактерним для карстових вод.

Вимірювання розподілу температур принесло ще одну несподіванку: виявилося, що озеро має стабільну температуру 9 градусів за Цельсієм, у той час як температура води у джерелах – на градус вище. На думку фахівців, це може бути пов’язано зі зменшенням дебіту води, яке фіксується останнім часом. Якщо тиск води зменшився, в озеро може потрапляти вода не тільки карстова, а й з поверхневих шарів. На користь цієї гіпотези свідчить і поява ряски, якої в озері раніше не було. Ця рослина має здатність рости, якщо у водоймі є багато органічних включень – саме їх могла принести з собою «підшкірна» вода.

З видовим біорозмаїттям флори в околицях озера учнів ознайомила науковий співробітник НЦ «МАНУ», кандидат біологічних наук Жанна Білик. Окрім того, школярі навчилися виділяти хлорофіл з рослинної сировини і побачили, як змінюється пігментна система рослин залежно від умов освітленості. А науковий співробітник НЦ «МАНУ», експерт з мінералогії Євген Пащенко допоміг МАНівцям ідентифікувати мінерали, які трапляються на цій території. Підлітки знайшли приклади різноманітних гірських порід і дізналися про їхню будову та властивості.

Результати виїзду учасники обговорили під час підсумкової конференції, що відбулася на базі географічного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.

– Експедиція на Оконські джерела – цінний досвід та цікаво проведений час. Я познайомився з новими людьми, мав за честь працювати з професіоналами і слухати їхні поради. Дуже вдячний МАН за організацію та можливість брати у цьому участь, – поділився враженнями слухач секції ботаніки Волинської МАН, учень 10 класу Луцького НВК № 26 Богдан Свереда.

– Для мене це абсолютно новий досвід, раніше я ніколи не брала участі у схожих експедиціях чи виїздах, – розповіла 9-класниця Луцької гімназії № 21 Соломія Сабін. – Я захоплююся біологією, тому найбільше мені сподобалася біологічна складова. А ще, звичайно, було цікаво дізнатися про мінерали. Хто б міг подумати, що звичайне каміння, яке лежить у нас під ногами, приховує стільки таємниць!

Підлітки впевнені: знання і навички, отримані протягом експедиції, стануть їм у пригоді не тільки під час шкільного навчання, а й у подальшому житті, адже допоможуть краще пізнати свій рідний край і зберегти його природні дива.

Джерело та деталі: ВОЛИНСЬКЕ  ДИВО<br>Учасники експедиції Малої академії наук досліджували знамениті Оконські джерела

Мала академія наук України – загальнодержавний проект з підтримки науково-дослідницької та громадянської діяльності учнів.

Updated: 05.09.2018 — 22:17